Közismert tény – de mégis érdemes írni róla – hogy 2020. január 1-től megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva).
A 2003-ban bevezetett, valaha nagyon népszerű vállalkozói adónem 2019. novemberében több mint 16 ezer vállalkozást érintett. Fénykorában, 2006-ban még közel 100 ezer evás szerepelt az adóhatóság nyilvántartásában, de a 2010-es évek elejétől jelentősége folyamatosan csökkent. A jelenlegi kivezetés azt is jelenti, hogy vállalkozások ezreinek kell új adózási formát választani a jövő évtől.
Mik az adózási lehetőségek 2020. január 1-től, hol lehet utánanézni?
Ma már több mint 350 ezer vállalkozás alkalmazza a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) és mintegy 41 ezren választották a kisvállalati adót (kiva), amelynek adókulcsa jövő évtől 13 százalékról 12 százalékra csökken. Ha az evások közé tartozol, 2019. december 31-ig még mindig választhatsz másik adónemet. Amennyiben ezt elmulasztod, a törvény rendelkezése alapján automatikusan az általános szabályok szerint adózik majd vállalkozásod 2020. január 1-től – ez esetben jövőre társaságként társasági adót fizetsz, egyéni vállalkozóként pedig a személyi jövedelemadó hatálya alá kerülsz.
A kibicnek semmi sem drága…
Bizonyára megkaptad már a hatóságok tájékoztatását az eva megszüntetéséről. Sokféle tipp jelenik meg most a hetekben, szakértők és kóklerek is mondanak véleményt. Ha bármi oknál fogva még nem döntöttél arról, hogy vállalkozásod részére jövőre melyik adónem lehet a legideálisabb, a Pénzügyminisztérium tájékoztatója és kalkulátora segít eldönteni, a saját vállalkozásodra szabni az adózásodat jövő évtől.
Ha pedig könyvelő vagy adószakértő segítségét is igénybe veszed, mindig kérd, hogy tanácsát kalkulációkkal, a te vállalkozásodra szabott információkkal indokolja. Magyarán: ne csak tanácsot adjon, hanem a miérteket is magyarázza el!
A jövő évtől választható adónemek az eva “helyett”:
- kata (kisadózó vállalkozások tételes adója)
- kiva (kisvállalati adó)
- társasági adó
- szja-s (személy jövedelemadós) egyéni vállalkozó státusz;
Ezek közül a bevétel, a költség, a profit és persze stratégiai céljaid függvényében érdemes választanod.
A valóban nagy döntésben természetesen segítségedre lehet könyvelőd, vagy – amennyiben a kata a terved – az autokata szolgáltatásunk, illetve az interaktív autokata chatbot. Ha ezeket használod, gyorsan és hatékonyan zajlik majd a katázás, és neked igazán csak annyi dolgod lesz, hogy sikerre vidd vállalkozásod!